background

Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri `gülüş tasarımı` dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir.

Pera Diş Polikliniği'nde Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş Tasarımı (Hollywood Smile) Fiyatları ve yöntemleri hakkında derinlemesine bilgiyi bu yazımızı inceleyerek bulabilrsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilir fiyatlar ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

banner

Günlük yaşamda sosyal ilişkilerde ahenkli yumuşak bir tebessüm her daim pozitif bir başlangıç yapmayı ve çevrenizdekileri daha konuşmadan etkilemeyi sağlar. Gülüşünüzdeki pozitif bir değişiklik özgüveninizi üst seviyelere taşır. Günümüzde, hayatımızda büyük bir yer edinmiş olan sosyal medyanın sunduğu olanaklar kapsamında görselliğin ön plana çıkmasıyla, zarafet , estetik gibi kavramlarla birlikte hoş gülüş bilincinin yerleşmesi sağlanmıştır.Diş hekimliği uzun bir süre ağız içerisinde çürük dişlerin tedavisi ve ağrının giderilmesi işlemleriyle anılmaktaydı. Estetik işlemler, beklentilerin daha düşük olması, gereç kalitelerinin yetersizliği ve pahalı olması gibi nedenlerle pek düşünülmemekteydi. Ancak vakit içerisinde, teknolojiyle birlikte diş hekimliği materyallerindeki gelişim, zarafet, estetik gibi kavramların ön plana çıkması ile kişiye hususi gülüş tasarımı diş hekimliğinin anne alaka meydanlarından biri oldu.Günümüzde diş hastaları için biyolojik ve işlevsel sorunlardan temiz bir ağza sahip olmak yeterli değildir. Fiziksel özellikleriyle bütünleşmiş fakat daha çok romantik yönleriyle ahenkli hoş gülüşlere sahip olmak isterler ve bu nedenle diş hekimliği DSD tüketimi yardımıyla bugünkü hastasının talep ve estetik beklentilerini karşılamak için daha dahi gelişmiştir.Dijital Gülüş Tasarımı (Digital smile design), tespit vizyonunu güçlendirebilen, iletişimi geliştirebilen ve tedavi süresince öngörülebilirliği arttıran çok kullanımlı kavramsal bir araçtır.Modern çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için dişhekimlerinin geleneksel diş hekimliğinin sınırlarının ötesine geçmeleri ve “Gülüş Tasarımcıları” olmak için bir dizi sanatsal yetenek ve vizyon edinmeleri lazım olur.Kısacası, gülüş tasarımı, doktorluk verilerinin estetik ve zanaat ile harmanlanarak kişiye hususi gülüşün planlandığı ve kısa sürede hastaya sunulduğu bir tedavidir. Olanakların bu kadar geliştiği günümüzde samimi ve hoş gülebilmek her bireyin hakkıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bütün konsept, dişler, diş etleri, dudaklar, gülümseme, hareket halindeki yüz özellikleri ve duygusal durum arasındaki ilişki bilgisini elde etmek için bir dizi dijital video ve bir dizi yüksek kaliteli dijital fotoğraf kullanarak , hastanın yüz ve diş orantılarını analiz etmeye dayanmaktadır. Kliniğimize başvuran hastamıza ait fotoğraf ve video çekimleri ilk seansta gerçekleştirilir. Şikayet ve beklentileri not edilir. Tüm bu veriler toplandıktan sonra, görüntüler bir bilgisayara aktarılır, ardından dijital bir cetvel kullanılarak görüntü kalibrasyonu ve ardından görüntüler düzenlenir. Radyografiler üzerinde de dişlerin, dişetinin ve kemiğin sağlık durumu incelenir. Daha sonra fotoğraflar üzerinde dişeti seviyeleri, tasarım ve tedavi işlemlerinin hangi dişleri kapsamı gerektiği, gülme hattının dudakla olan ilişkisi değerlendirilir ve tedavi planı netleştirilir. Sunum yazılımı kullanılarak gülümsemenin yeniden tasarlanması gerçekleştirilir. Gülümseme tasarımı prensipleri kullanılarak ve hastanın istekleri yerine getirilerek nihai bir dijital gülüş tasarımı özelleştirildikten sonra, dijital görüntüler PDF, keynote veya power point dosyaları şeklinde diş teknisyenleri, internet kullanan uzmanlar ile paylaşılabilir ve tedavi planı da sunulabilir. Yeniden tasarlanmış gülüş hastaya sunulur.Hasta tarafından dijital olarak onaylandıktan sonra, aynı hesaplanmış analizler kullanılarak oluşturulmuş tasarım diş teknisyeni tarafından oluşturulan bir mock-up ( geçici dişler) vasıtasıyla hastanın ağzına aktarılabilir ve estetik olarak test edilebilir. Ağızda hastayla beraber kontrol edilen yeni oluşturulmuş gülüşün kopyası olan gülüşe dair, hastanın fikri alınır ve gerekirse ufak rötuşlarla tasarım son şeklini alır. Bu, hastanın yeni estetik, fonksiyonel ve duygusal yeni gülüşünü deneyimlemesini sağlayacak, tedavi sonunda kazanacağı yeni gülümsemesi ile ilgili öngörü sahibi olacak ve karar verme aşamasını hızlandıracaktır. Hasta ve hekim tarafından test edilmiş ve onaylanmış yeni tasarıma ait bilgiler yeniden laboratuvara aktarılır. Final restorasyonları birkaç gün içinde laboratuvarda üretilir ve son seansta hasta ağzına yapıştırılır.

Güzel bir gülüş, sadece beyaz dişlerle sağlanamaz. Dişlerle beraber dudaklar, dişeti, gülme hattı ve yüz formu gibi etkenlerin birbirleriyle olabildiğince uyumlu olduğu adeta görsel bir şölendir. Dolayısıyla gülüş tasarımı (smile design) yapılırken bu etkenler de gözününde bulundurulur ve hatta dudaklara ya da dişetlerine de ufak dokunuşlar yapmak gerekebilmektedir. Estetik kriterlere uygun ancak doğal görüntüyü bozmayan, yapay durmayan ve birbirleriyle uyumlu son görüntü elde edebilmek esastır.Kliniğimizde gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu beyaz estetik ile dişetlerinin oluşturduğu pembe estetik, belirli kriterlere ve hastanın beklentilerine göre değerlendirilir.

Elde edilmesi istenen gülüş tasarımı, hastanın beklenti ve istekleri göz önünde bulundurularak, anatomik sınırlar dahilinde, hekimin yönettiği tedavi grubu ve hasta ile beraber oluşturulmaktadır.

Gülüş tasarımında Beyaz estetik elde edebilmek için laminate veneer (yaprak porselen),tam seramik kaplama, bonding uygulamaları, beyazlatma uygulamaları gibi işlemler yapılabilmektedir.Hatta eğer uygunsa sadece tel tedavisi işlemiyle dişlere hiç dokunmadan işlemlere devam edilebilmektedir. Bu seçenekler arasında dişe en az dokunuşla maksimum estetik hedeflenmelidir. Ancak bu hedef doğrultusunda doğal görüntüden mümkün olduğunca uzaklaşmamakta fayda bulunmaktadır Sadece bembeyaz dişler yerine daha dinamik, doğal bir beyazlık hastayı olduğu kadar bizi de tatmin eder.

Plan belirlenirken dişetlerini özel olarak incelemek gerekmektedir. Her insanın kendine has özel bir gülüşü vardır. Kiminde dişetleri daha fazla görünür ya da simetrik değildir. Estetik uygulamalardaki amaç kişiye belirli kriterler dahilinde en yakışanını bulmaktır. Dişetlerinin gülerken fazla göründüğü , asimetrik olduğu ya da diş boylarının normalden kısa olduğu durumlarda dişetlerine müdahalede bulunmak gerekir. Kliniğimizde tek seansta ağrısız ve kanamasız dişeti seviyeleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Vakanın durumuna göre değişebilmekle beraber 2-4 seans sürebilmektedir. Dişeti işlemlerinin gerektiği durumlarda, gülüşün son halini alması daha uzun sürebilmektedir.

Gülüş tasarımı yaparken dişler mutlaka kesilir veya kaplanır diye birşey yoktur. Bazen porselen lamina, bonding veya beyazlatma ve hatta tel tedavisi işlemleriyle bile gülüş yeniden düzenlenebilmektedir.